YENİLENEBİLİR ENERJİLERLE İLGİLİ BİLİNEN YANLIŞLAR

YENİLENEBİLİR ENERJİLERLE İLGİLİ BİLİNEN YANLIŞLAR

Güneş ve rüzgar, çevreye etkileri açısından kuşkusuz doğayla barışık enerji çeşitleridir. Günümüzde kullanımları artmaya başlamış olsa da konuyla ilgili ülkemizde ciddi bir bilgi eksikliği var. Bu sistemlerin verimliliği en yanlış bilinen konuların başında geliyor. Çoğu insan özellikle son zamanlarda hızla artan enerji maliyetlerinden dolayı kendi elektriğini kendisi üretmek istiyor. Ancak yenilenebilir enerjilerin günümüzdeki en büyük problemi maalesef verimliliklerinin son derece düşük olmasıdır. Güneş panelinin üzerinde yazan 165W, bu panelin en mükemmel koşullarda verebileceği maksimum enerjidir. Oysa ki pratikte bu mümkün değildir. Yazın en sıcak, en bulutsuz hava koşullarında bile sabah ve akşam saatlerinde verimlilik oldukça düşüktür. Maksimum verimliliği öğlen saatlerinde alabilirsiniz. Akşam güneş battıktan sonra hiç enerji alamayacağınızı düşündüğünüz zaman  24 Saatte sistemin sağladığı toplam enerji oldukça düşük bir değer çıkacaktır. Yaz ayları bitip, güneş ışığından yeteri kadar verim alamadığımız, bulutlu havanın çok olduğu kış aylarına geçtiğimiz zaman durum daha da vahim hale gelecektir. Doğru hesap yapılmazsa, yazın güneş enerjisiyle çok rahatlıkla çalışan sistemler, kış aylarına yaklaşıldığında artık çalışmamaya başlayacaktır.

Gündüz üretilen elektriği depolamak için akülere ihtiyacımız vardır. Bu aküler güneş enerjili sistemlerin sürekli ve düzensiz çevrimine dayanıklı olacak şekilde özel olarak imal edilen akülerdir. Güneş enerjili sistemlerde genellikle jel aküler kullanılır. Bu akülerin fiyatları da standart akülere göre oldukça yüksektir. Aldığınız bir güneş panelini 20 – 25 yıl sorunsuz kullanabilecekken, aküler kullanım durumuna göre değişmekle birlikte en iyi ihtimalle birkaç yılda ömürlerini tamamlayacaklardır.

Güneş panelleri, jel aküler, 220V dönüşüm için invertör, sarj devresi, kablolalama, montaj kitleri derken ilk kurulum maliyeti oldukça yüksek olacaktır. Elektrik fiyatları dövize bağlı olarak artıyor evet ama güneş enerjili sistemin kurulum maliyetleri de direkt olarak dövizden etkilendiği için aradaki fark kapanmıyor.

PEKİ HANGİ DURUMLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ MANTIKLI?

Bu sistemler madem bu kadar verimsiz, neden kullanımları giderek artıyor sorusunun cevabı aslında çok basit. Evlerimizde ve işyerlerimizde internet varken neden mobil veri kullanıyoruz? Sebebi pratik olmaları. Yolda, otobüste, havalimanında beklerken… İstediğimiz her yerde zahmetsizce internete girebiliyor olmamız. Peki dezavantajı nedir? Fiyatlarının yüksek olması. Nasıl ki yüksek dosya transferlerimiz için ev veya işyerlerimizdeki sınırsız interneti kullanıyor, gündelik ufak tefek ihtiyaçlarımız için mobil interneti kullanıyorsak, güneş enerjisini de bu şekilde kullanabiliyoruz. Altyapı çekmenin mümkün olmadığı veya yüksek maliyetli olduğu yerlerde düşük enerjiyle çalışabilecek sistemler için bu enerjiyi kullanabiliyoruz. Güneş ve/veya rüzgar enerjisiyle, elektriğin olmadığı bağ evinizde lambalarınızı kullanabilir, cep telefonu, bilgisayarlarınızı sarj edebilir, küçük bir televizyon ve buzdolabı çalıştırabilirsiniz. Ya da karavanınızda günlük ihtiyacınız olan enerjiyi bu şekilde temin edebilirsiniz. Bunu yaparken normal elektriğin fiyatı bu ama ben buna mal ediyorum demezsiniz. Çünkü bu özel durumdur ve bu durumda maliyet düşünülemez. Sadece bağımsız enerjinin verdiği lüksün keyfini sürersiniz.

Ben evime güneş veya rüzgar enerjisi sistemi kurayım, faturalardan kurtulayım, çamaşır ve bulaşık makinelerimi, dev led televizyonumu buradan çalıştırayım derseniz böyle bir sistem kurulur ancak günümüz verimliliklerinde astarı yüzünden çok daha pahalıya mal olur. En azından şimdilik…

Caner ERSİL

Elektronik Mühendisi

Paylaş: