YAŞLI JAPON ÇİFTÇİLER DRONE TARIMA HAZIRLANIYOR

YAŞLI JAPON ÇİFTÇİLER DRONE TARIMA HAZIRLANIYOR

Yaşlı Japon Çiftçiler Drone Tarıma Hazırlanıyor

Zirai drone tarım ürünü ile tarım alanlarını gübrelemek ve ilaçlamak için yüksek teknoloji ürünü geliştiren Japon şirketleri arasındaki rekabet gün geçtikçe artış gösteriyor. 

Zirai Drone Genç Kuşak İşçi Yokluğunu Telafi Ediyor 

Japonya’da tarım ile uğraşılan taşra bölgelerden her geçen yıl daha fazla genç büyük şehirlere göç ediyor. Taşra bölgelerde tarım işlerini gerçekleştirecek genç işçi bulmada güçlük çeken çiftçiler için geliştirilen zirai drone ürünleri, tarlaların ilaçlanması ve gübrelenmesi işlemlerini çok daha kısa sürede gerçekleştirecek teknoloji ile üretiliyor. Böylece yaşlı çiftçiler, tarlarından daha fazla mahsul elde ettikleri gibi çok daha az yoruluyor. 

Zirai Dronelerin Test Uçuşları Gerçekleştiriliyor

Zirai dronelerin test uçuşlarını gerçekleştiren bir grup mühendis ve çiftçi sonuçlardan son derecede memnun. Yaşlı çiftçilerin bel ağrısı nedeniyle yarım bırakacağı işleri onların çalışma hızı ile kıyaslanamayacak ölçüde kısa sürede tamamlıyor.

Kooperatifler Zirai Drone Türü Ürünleri Geliştirmeyi Kendilerine Misyon Ediniyor

JA Miyagi Tome isimli tarı kooperatifinin başkanı olan Sakakibara, işlerini sürdürecek genç çiftçilerin yokluğu nedeni ile zirai drone türü yeni teknoloji ürünlerini geliştirmeyi kendilerine misyon edindiklerini söylüyor. Yapılan test denemeleri sonucunda ortalama olarak bir saatten daha uzun süren işlerin, zirai droneler yardımı ile 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlandığı bilgisini ortaya koyuyor. 

Zirai Drone’ların Ehliyetsiz Kullanılması İçin Çalışılıyor

Zirai drone türü ürünlerin kullanımı için ehliyet aranmaması için pazarlık yapan Nileworks yetkilileri resmi makamlar ile görüşmelerini sürdürüyor. Zirai droneların bir iPad ve bu iPad’e yüklenmiş olan basit bir konumlandırma yazılımı ile kolayca kullanılabileceği konusunda şirket temsilcileri resmi makamları ikna etmeye çalışıyor. 

Zirai Drone’lar ile Aynı İş 10 Dakikada Bitiriliyor

10 dönümlük bir tarla ortalama olarak zirai drone cihazları ile 10 dakikada ilaçlanırken; bir çiftçi aynı iş için tüm gününü harcamak zorunda kalıyor. Tarımda done kullanımı ile hem tarım işlerinin hızlı olması hem de daha verimli sonuçlar alınması sağlanıyor. 


Paylaş: